Akademija ravnopravnosti, osvrt na studijsku posjetu Zagrebu
Fondacija Friedrich Ebert i Sarajevski otvoreni centar, pokretanjem Akademije ravnopravnosti, nastoje stvoriti novu platformu za političko liderstvo i prostor za udruženo djelovanje zastupnica_ka, liderki_a političkih stranaka i organizacija civilnog društva. Do sada su u okviru Akademije održana dva modula i studijska posjeta Zagrebu, dok će se treći modul realizovati u novembru.
Od 12-14. oktobra učesnici i učesnice Akademije ravnopravnosti boravili_e su u Zagrebu. Fokus ove studijske posjete je bio na upoznavanju procesa koji su doveli do integracije Republike Hrvatske u EU kao i upoznavanje sa radom institucija Republike Hrvatske u oblasti ravnopravnosti spolova. Tokom ove posjete učesnici i učesnice su imali_e priliku da posjete Hrvatski sabor, Ured pravobraniteljice za djecu, Kuću ljudskih prava, kao i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Tokom sudijske posjete učesnici i učesnice su razovarali_e o sljedećim pitanjima:
- Sa Helenom Štimac, predstojnicom Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, razgovarali_e su o
- vladinim politikama za ravnopravnost spolova u RH;
- O ulozi parlamenta u unapređenju ravnopravnost spolova u RH su razgovarali_e sa Nansi Tireli, predsjedavajućom Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora;
- O ulozi Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova RH u zagovaranju i zaštiti prava žena su razgovarali_e sa Višnjom Ljubičić, pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova RH, Goranom Selancem, zamjenikom Pravobranitejice za ravnopravnost spolova RH;
- Sa predstavnicama organizacija civilnog društva (CESI, Ženska soba i Ba.B.e.) razgovarali_e su o organizacijama civilnog društva i njihovoj ulozi u poboljšanju ravnopravnosti spolova;
- O EU integracijama Zapadnog Balkana razgovarali_e su sa predstavnicama Centra izvrsnosti Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Akademija ravnopravnosti ima za cilj jačanje kapaciteta liderki i lidera u oblasti rodne ravnopravnosti i politike ravnopravnosti deprivilegovanih grupa u BiH, a da bi se unaprijedila prava građana i građanki Bosne i Hercegovine. Pored navedenog Akademija ima za cilj i jačanje saradnje između donositelja_ica odluka i predstavnika_ca organizacija civilnog društva u BiH.
Učesnici i učesnice Akademije ravnopravnosti su zastupnice i zastupnici, tj. poslanice i poslanici parlamenata na kantontalnom, entitetskom i državnom nivou, članice i članovi partijskih organa parlamentarnih političkih stranaka, te savjetnice i savjetnici političkih lidera i liderki, te ministarki i ministara na kantonalnom, entitetskom i državnom nivou, koji_e su zainteresovani da jačaju sopstvene kapacitete i rade na identifikovanju i provedbi konkretnih rješenja koja će poboljšati ravnopravnost spolova, te položaj deprivilegovanih grupa u našem društvu.
Agenda studijske posjete Zagrebu je dostupna na ovom linku.
akademijaravnopravnostipravaženastudijskaposjeta