Sudije_tkinje i tužitelji_ke: Edukacije o ljudskim pravima LGBTI osoba su nam potrebne
Sarajevski otvoreni centar je u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužitelja FBiH (CEST FBiH), a uz finansijsku podršku Ambasade Kraljevine Norveške u BiH u periodu od 09. – 10. maja 2016. godine na Jahorini organizirao dvodnevnu obuku za 17 sudija_tkinja i tužitelja_ki na temu: Antidiskriminaciono i krivično pravo: suzbijanje diskriminacije i nasilja nad LGBTI osobama, iskustva iz Bosne i Hercegovine i iskustva iz regije.
Cilj obuke je bio upoznavanje pravosudne zajednice sa unapređenjem anti-diskriminacionog i krivičnog zakonodavstva i prakse u oblasti zaštite ljudskih prava sa naglaskom na LGBTI osobe kao marginaliziranu društvenu grupu, od značaja za njihov rad u pravosudnim institucijama, ali i senzibilizirati i upoznati sudije_tkinje i tužitelje_ke s efikasnim načinima zaštite i procesuiranja kršenja ljudskih prava na osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta i spolnih karakteristika u BiH, u skladu s domaćim pravnim propisima, poštujući međunarodne i regionalne pravne standarde.
Prvi dan obuke sudije, sutkinje i tužitelji_ke su imali_e priliku da slušaju o LGBTI terminologiji – o spolu, rodu, seksualnoj orijentaciji, rodnom identitetu i spolnim karakteristikama, te o predrasudama i stereotipima kao uzrocima diskriminacije i krivičnih djela počinjenih iz mržnje. Na ovu temu sa prisutnima je razgovarala Naida Kučukalić ispred Sarajevskog otvorenog centra. Također, ovaj dan se govorilo i o pravnom okviru primjenjivom na suzbijanje diskriminacije kao i o suzbijanju diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Nedim Kulenović iz udruženja Vaša Prava BiH je govorio o ovome. Drugi dan se govorilo o krivičnim djelima počinjenim iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta – pravnom okviru ali i analizi konkretnih slučajeva iz regionalne prakse, kao i prakse Evropskog suda za ljudska prava. O ovome je govorila Marija Lučić-Ćatić sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu.
Sudije_tkinje i tužitelji_ke su istaknuli_e kako je od velike važnosti da se domaći praktičari_ke pravosuđa educiraju o ljudskim pravima LGBTI osoba te da su im edukacije koje se tiču ljudskih prava LGBTI osoba od velike važnosti.
cest fbihdiskriminacijaKrivična djela počinjena iz mržnjekrivični zakonkrivicni zakon fbihljudska prava LGBTI osobapravosuđerodni identitetseksualna orijentacijaspolne karakteristikesudijetreningtužitelji