NARANDŽASTI IZVJEŠTAJ 8: Izvještaj o stanju ljudskih prava žena u Bosni i Hercegovini u periodu 2022–2024. godine
Kada govorimo o stanju na polju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava žena u protekle tri godine, nekoliko je tema koje su posebno značajne, a jedna je sa razlogom najviše dominirala kako u javnom diskursu tako i unutar samog feminističkog pokreta. To je oblast nasilja u porodici, femicida i rodno zasnovanog nasilja. Dok je konsenzus oko alarmantnosti ovog pitanja i potrebe da se pruži jak i sistemski odgovor vidljiv, snažan i agilan odgovor donosilaca odluka i vlasti nažalost je izostao.
Ovaj izvještaj analizira pravni i institucionalni okvir u Bosni i Hercegovini, te ističe njegove nedostatke i nivo primjene u kontekstu rodne ravnopravnosti. Fokus je na četiri ključne oblasti: socioekonomska prava, seksualno i reproduktivno zdravlje, učešće u političkom životu i procesima odlučivanja, te rodno zasnovano nasilje nad ženama i nasilje u porodici. Struktura izvještaja prati kontinuitet izvještavanja i omogućava praćenje promjena tokom prethodnog trogodišnjeg perioda.
Ove godine poseban prostor ostavljen je analizi mobilizacije antirodnih aktera u državi, koja se ogleda u sve jačem društvenom, političkom i kulturnom uticaju niza nevladinih i političkih aktera okupljenih oko populističkih ideja koje se suprotstavljaju ideji ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.
Kao i svake godine, nadamo se da će ovaj izvještaj koristiti stručnoj javnosti, medijima, aktivističkom pokretu, ali i široj javnosti te potaknuti argumentiranu diskusiju te biti osnov za što kvalitetnije propise i politike iz oblasti rodne ravnopravnosti u BiH.
Autorice: Amina Dizdar, Delila Hasanbegović Vukas, Zlatiborka Popov Momčinović
Urednik: Darko Pandurević
Preuzmi izvještaj na BHS jeziku ovdje
antirodni pokretiljudska prava ženaNarandžasti Izvještajrodna ravnopravnost