8. mart za ponavljače/ice i čestitače/ice
Prije nego što nekom nesmotrenom odlukom, izjavom, reklamom ili čestitkom doprinesete obesmišljavanju i banalizaciji 8. marta, provjerite svoje znanje tako što ćete odgovoriti da DA ili NE na sljedeće izjave:
- 8. mart je dan majki i onih koje će to postati.
- 8. mart je dan kada se obilježava femistička borba za ljudska prava žena kao što su pravo glasa, pravo na vlasništvo, zaštita od nasilja, itd.
- 8. mart je dan kada se pripadnicama ljepšeg i nježnijeg spola kupuju cvijeće, kozmetika i bombone koje su ostale od Valentinova
- 8. mart je kada se promoviše ravnopravnost muškaraca i žena u javnom i privatnom životu.
- 8. mart je kao crni petak, samo za žene.
- 8. mart je datum koji dijele mnogi pokreti i protesti za prava radnika i radnica.
- 8. marta je dan kada žene ne rade po kući i izvodimo ih na večeru.
- 8. mart žene širom obilježavaju u cilju dizanja vidljivosti kršenjima njihovih ljudskih prava koja se i dalje svakodnevno dešavaju.
- 8. mart je dan kada muškarci rade kućne poslove umjesto žena.
- 8. mart je Međunarodni dan žena.
Ukoliko ste na izjave 2., 4., 6., 8. i 10. odgovorili DA, čestitamo! Ako već niste, informišite se na koje načine možete u svojoj okolini raditi na podizanju svijesti, širenju feminističkih ideja, unapređivanju ljudskih prava žena i rodne ravnopravnosti.
Ukoliko ste pak odgovorili DA na izjave 1., 3., 5., 7. i 9., molimo vas da prvo pretražite pojam Međunarodni dan žena na internetu, pročitate barem tekst na Wikipediji i vratite se ostatku ovog teksta.
Nakon što ste stekli više informacija o Međunarodnom danu žena, zamolit ćemo vas da, barem na 8. mart, ako već ne u svom daljnjem djelovanju, zapamtite sljedećih 10 pravila:
- Žene ne nazivajte „damama“, „dragim damama“, „pripadnicama ljepšeg, nježnijeg ili slabijeg spola“, „majkama“, „budućim majkama“, „nečijim ženama, sestrama i kćerkama“.
- Ne poklanjajte cvijeće, kozmetiku i slatkiše, isti ne liječe 364 dana neravnopravnosti, mizoginije i seksizma.
- Ne reklamirajte proizvode koji održavaju patrijarhalnu sliku idealne žene kao nešto što je ženama neophodno i lakše dostupno na „njihov dan“.
- Umjesto da pretpostavljate šta žene žele, pokušajte da ih pitate. I saslušate, naravno.
- mart nije samo dan ravnopravnosti žena u kući, nego na radnom mjestu, u političkom i javnom životu, tako ga i tretirajte.
- Kućne poslove obavljajte i ostalih 364 dana u godini, poželjno u dogovoru sa ženom koju ste mislili „zamijeniti“ za 8. mart.
- Žene nisu samo majke, ne svodite žene u svom okruženju isključivo na tu funkciju.
- Umjesto da organizujete rasprodaje i sniženja za 8. mart, potrudite se da cijene proizvoda za žene uvijek budu jednako niste kao i cijene proizvoda za muškarce. Ne naplaćujte sanitarne proizvode kao da su od zlata. Ulošci i tamponi nisu luksuz i ženama su neophodni.
- Ne organizujte osmomartovska putovanja za žene u vašem kolektivu, organizujte uslove rada tako da i žene i muškarci jednako učestvuju u brizi za djecu i porodicu, i imaju priliku uskladiti privatni i poslovni život.
- Seksizam, stereotipi i mizoginija nisu smiješni nikada, posebno ne na 8. martovskim čestitkama.
Bonus prijedlog za političare/ke:
Umjesto ispraznih čestitki i hvaljenja kvaliteta više od 50% društva, 8. mart obilježite tako što ćete predložiti zakone, politike, akte i mehanizme kojima ćete ostvariti ravnopravnost i poštivanje ljudskih prava žena. Ako ne znate kako bi iste trebale izgledati, obratite se najbližim organizacijama civilnog društva.
U slučaju Kantona Sarajevo umjesto neradnog dana za neke radnice nekih institucija, mnogo bi bolja inicijativa bila prijedlog uvođenje obavezne kvote od 50% žena u vladi i nadzornim organima javnih kompanija, ili podrška izradi operativnog plana Kantona za provedbu Gender akcionog plana BiH koji je već predložila jedna skupštinska zastupnica.
8. martprava zenarodna ravnopravnostsoc