Upućen prijedlog za uvrštavanje teme prava LGBT osoba na dnevni red sjednice Zajedničke komisije za ljudska prava PS BiH
Krajem prošle sedmice smo uputili prijedlog za uvrštavanje pitanja kršenja ljudskih prava LGBT osoba u Bosni i Hercegovini na dnevni red sjednice Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne Skupštine Bosne i Hercegovine. Prijedlog Sarajevskog otvorenog centra je da se sjednica održi u maju, kada je jedan od najznačajnijih datuma za LGBT osobe, 17. maj – Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije.
Ovakva sjednica bila bi presedan u dosadašnjem radu zakonodavnih institucija na pitanjima od značaja za ljudska prava LGBT osoba, te bi bila ujedno i pokazatelj odlučnosti novog saziva Komisije da proaktivno djeluje u cilju unapređenja stanja ljudskih prava LGBT osoba i korak naprijed ka demokratskom i tolerantnom bh. društvu lišenom diskriminacije i predrasuda.
U nastavku, kao i na ovom linku, možete pročitati upućeni dopis.
Parlamentarna skupština BiH
Zajednička komisija za ljudska prava PS BiH
Adresa: Trg BiH 1
Fax: +387 33 22 68 41
Na ruke: Borislava Bojića, Halida Genjca, Maria Karamatića, Damira Arnautovića, Denisa Bećirovića, Mensura Beganovića, Seada Kadića, Nermine Kapetanović, Lazara Prodanovića, Nebojše Radmanovića, Martina Raguža, Dragutina Rodića, Emine Jahić
Predmet: Prijedlog za uvrštavanje teme ljudskih prava LGBT osoba na dnevni red sjednice Zajedničke komisije za ljudska prava PS BiH
Poštovani,
obraćamo Vam se u ime Sarajevskog otvorenog centra (SOC), nezavisne, nestranačke, neprofitne organizacije koja teži osnažiti LGBT (lezbejke, gej, biseksualne i trans*) osobe i žene kroz jačanje zajednice i građenje pokreta. SOC također javno promoviše ljudska prava LGBT osoba i žena, te zagovara unapređivanje zakonodavstva i bolje politike u Bosni i Hercegovini na državnom, evropskom i međunarodnom nivou.
Ovim putem Vam se obraćamo sa prijedlogom uvrštavanja pitanja kršenja ljudskih prava LGBT osoba u Bosni i Hercegovini na dnevni red sjednice Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne Skupštine Bosne i Hercegovine za koju mi predlažemo da se održi u maju. Navedeni period je od posebnog značaja zbog Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije koji se obilježava 17. maja. Cilj obilježavanja 17. maja je podizanje svijesti o kršenju ljudskih prava LGBT osoba, skretanje pažnje na diskriminaciju i nasilje kojima su izloženi te stvaranje prostora za dijalog sa medijima, donosiocima odluka, osobama u vlasti i širom javnosti. Obilježavanja ovog događaja je postalo praksa u preko 120 država širom svijeta.
Obzirom da Zajednička komisija za ljudska prava PS BiH u svom djelokrugu razmatra pitanje ostvarivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda zagarantiranih Ustavom i zakonodavstvom BiH, mišljenja smo da je potrebno osvrnuti se na problem kršenja prava LGBT osoba u sklopu rada Komisije. Uključivanje ove teme na sjednici predstavljalo bi jasnu poruku podrške i predanosti u borbi za ljudska prava svih građana_ki i težnji ka izgradnji bh. društva slobodnog od diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Sarajevski otvoreni centar je kroz višegodišnji rad sa LGBT osobama utvrdio i dokumentovao brojne slučajeve diskriminacije, nasilja i generalnog kršenja ljudskih prava zagarantovanih domaćim i međunarodnim pravnim aktima. Sve spomenute slučajeve i nepovoljan položaj LGBT osoba Sarajevski otvoreni centar je zabilježio u mnogim publikacijama i izvještajima, među kojima je najznačajniji Rozi izvještaj: godišnji izvještaj o stanju ljudskih prava LGBT osoba u BiH koji je objavljen četvrtu godinu zaredom. Veliki broj LGBT osoba izrazio je zabrinjavajući stepen nepovjerenja u rad državnih organa s LGBT osobama. Analizom potreba zajednice objavljenom u publikaciji Brojevi koji život znače Sarajevskog otvorenog centra prikupljeni su podaci koji ukazuju na česte pojave nasilja, govora mržnje i diskriminacije s kojima se LGBT osobe susreću na radnom mjestu, u školstvu, zdravstvu i u javnom prostoru.
Sve navedene činjenice govore da je BiH i dalje država koja većim dijelom ignoriše potrebe i ljudska prava LGBT osoba te da je potrebno mnogo više posvećenosti i saradnje državnih institucija i civilnog društva da bi se ovo pitanje riješilo u skladu sa međunarodnim i regionalnim standardima i obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela.
Ovakva sjednica bila bi presedan u dosadašnjem radu zakonodavnih institucija na pitanjima od značaja za ljudska prava LGBT osoba, te bi bila ujedno i pokazatelj odlučnosti novog saziva Komisije da proaktivno djeluje u cilju unapređenja stanja ljudskih prava LGBT osoba i korak naprijed ka demokratskom i tolerantnom bh. društvu lišenom diskriminacije i predrasuda.
Za više informacija stojimo Vam na raspolaganju i nadamo se Vašem skorom odgovoru.
prava lgbt osobasarajevski otvoreni centarsoczajednicka komisija za ljudska prava PS BiH