Poziv za upis devete generacije polaznika_ca Feminističke škole Žarana Papić u 2025. godini

Sarajevski otvoreni centar je od 2015. godine, kroz Feminističku školu, nastavio ženskostudijski program Žarana Papić koji je 1998. godine pokrenulo i vodilo Udruženje Žene ženama, kao prvi studij o ženama u Bosni i Hercegovini. Škola je prostor za razmjenu znanja o feminizmu/feminizmima i nastoji popuniti nedostatke formalnog obrazovanja u BiH kada su u pitanju feministička teorija, povijest, kritika svakodnevice, rodne i queer studije.

O školi:

I ove godine Feministička škola Žarana Papić nudi akademsko-aktivistički obrazovni program, čiji je cilj da pruži feminističko obrazovanje o praksama, teorijama i konceptima potrebnim za stručno i kritičko javno djelovanje na polju ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Škola se sastoji od više teorijsko-praktičnih modula koje će polaznici_e slušati od aprila do novembra 2025. godine.

Škola djeluje podjednako na produkciju znanja, omogućavajući interakciju između nauka i različitih segmenata društva, kao i na poticanje konkretnih zagovaračkih i aktivističkih inicijativa u našem okruženju. U svakoj generaciji bavimo se uvodom u feminističke, rodne i queer studije i njihovim odnosima s normiranim znanjem; teorijama, historijom i karakteristikama feminističkog pokreta; nakon toga posvećujemo pažnju temama poput institucionalizacije feminizma kroz politike rodne ravnopravnosti, rodno zasnovanog nasilja, socio-ekonomskih prava, zdravlja, antirodnih politika itd. Bavimo se aktualnim temama koje je neophodno promatrati kroz feminističku prizmu, posebno u sferama u kojima su ljudska prava i rodna ravnopravnost ugroženi.

Predavačice/predavači i teme:

Program predstojeće, devete generacije škole će se baviti sljedećim temama:

  • Odnos feminističkih, rodnih i queer studija s normiranim znanjem
  • Feminističko obrazovanje – obrazovanje o feminizmu
  • Povijest feminističkog pokreta; raznolikost teorijskih koncepata struja feminizma
  • Povijesni pregled borbi za pristup obrazovanju
  • Ideologija i ideološki aparati države
  • Kulturološke studije; teorije hegemonije
  • Marksizam i klasa; klasni identiteti
  • Feminizam u medijskom prostoru
  • Propitivanje ličnih vrijednosti i analiza društvenih vrijednosti prilagođena kontekstu
  • Antifašistički front žena
  • Neformalni obrazovni programi koji promiču feminizam
  • Feminizam i rodne studije u akademskoj zajednici
  • Feministička lingvistika: rodno osjetljivi jezik
  • Obrazovanje o rodu, seksualnosti i zdravlju
  • Tijelo, ljepota, starenje: narativi, pristici, vizualne politike objektivizacije i očekivanja
  • Feministička kritika političke ekonomije. Produktivni i reproduktivni rad: feminističke perspektive
  • Ekonomija brige
  • Institucionalno pamćenje društvenih doprinosa žena
  • Rod i seksualnost na filmu

Sesije predavanja će pratiti praktične vježbe i zadaci polaznika_ca, što u vidu čitanja, analize tekstova, tako i drugih radova koje je potrebno pripremiti i prezentirati grupi. Dodatna vrijednost programa jeste osposobljenost polaznika_ca da osmisle i provedu konkretne akcije u javnom prostoru, kreiraju različite formate koji sadrže feminističke intervencije u aktualna pitanja i probleme društva.

Postupak prijave:

Na školu se mogu prijaviti sve punoljetne osobe koje žive u Bosni i Hercegovini, koje su zainteresovane za sticanje novih znanja, razvijanje kritičkog promišljanja i feminističko propitivanje stvarnosti, a koje će im pomoći da potiču društvene promjene kroz zagovaračke aktivnosti, aktivističke akcije ili različite vrste naučnih i umjetničkih radova. Podjednako su dobrodošli_e studenti_ce humanističkih, društvenih, tehničkih, prirodnih nauka ili umjetničkih fakulteta, kao i one osobe koje ne studiraju. Dobrodošle su i osobe koje razvijaju poslovne karijere u svojoj struci, rade u privatnom ili javnom sektoru, u organizacijama civilnog društva, ili ne rade nigdje.

Prijava za školu se vrši putem online forme. Od kandidata/kandidatkinja se očekuje visok stepen motiviranosti za školu i angažmana tokom samog programa.

Izvođenje nastave:

Nastava će se izvoditi od aprila do početka novembra 2025. (11 sedmica), svaki drugi petak i subotu u mjesecu. Petkom se časovi održavaju u terminu 17:30-20:00, a subotom 10:00-14:00 ili 15:00 sati, što zavisi od kompleksnosti teme. Pravit će se određene pauze u toku trajanju škole, i to od kraja aprila do polovine maja i tokom ljeta (juli i august). Predavanja i radionice će se izvoditi na BHS jeziku.

Očekuje se da polaznici_e prisustvuju na minimalno 75% časova. Nastava će se izvoditi u prostorijama Sarajevskog otvorenog centra, adresa: Podgaj 14, Sarajevo.

Po završetku pohađanja škole, svi koji zadovolje kriterije, dobiće potvrdu o učešću, a najzainteresovanije osobe će biti pozvane da sarađuju sa Sarajevskim otvorenim centrom na istraživanju i zagovaranju tema koje se tiču prava žena, LGBTI osoba i uopće ljudskih prava u BiH.

Polaznicima_ama koji_e nisu iz Sarajeva je moguće pokriti troškove puta i smještaja.

Rok za prijavu: 1. april 2025.

Zainteresovane osobe mogu dobiti dodatne informacije o školi putem ovog e-maila [email protected] ili telefona 033 551 000. Više o dosadašnjim Feminističkim školama, kao i aktivnostima Sarajevskog otvorenog centra, potražite na www.soc.ba.

Realizaciju Feminističke škole Žarana Papić finansijski podržava Equality Fund.