Izvještaj istraživanja o online nasilju i govoru mržnje online prema LGBTI osobama u Bosni i Hercegovini

Globalni fenomen u digitalnoj sferi pokazuje svoju lokalnu prisutnost kroz netoleranciju i mržnju prema LGBTIQ+ osobama, dok se istovremeno vodi debata o slobodi govora i granicama slobode izražavanja te potrebi za adekvatnom zaštitom od nasilja i diskriminacije. Upravo zato vam donosimo rezultate prvog istraživanja i pregled izazova s kojima se Bosna i Hercegovina suočava pri nedovoljnoj zaštiti LGBTIQ+ zajednice od online nasilja i govora mržnje.

Izvještaj nudi detaljno poimanje govora mržnje, online nasilja i slobode istraživanja, pregled međunarodnog i domaćeg pravnog okvira, ključne rezultate istraživanja nad LGBTI osobama te preporuke i mjere za unapređenje zaštite.

Autorica: Sanja Ramić
Urednica: Azra Tabaković Kedić

Istraživanje o online nasilju i govoru mržnje online prema LGBTI osobama u BiH nastalo je iz potrebe za dodatnim rasvjetljivanjem pojave koja je, nažalost, česta kada se govori o položaju LGBTI osoba u BiH. Nasilje nad LGBTI osobama, a time i ono počinjeno u online prostoru, i dalje predstavljaju jedan od osnovnih izazova. Kroz, ranije provedeno istraživanje ‘Brojevi koji ravnopravnost znače 3. – Analiza rezultata istraživanja problema i potreba LGBTI+ osoba u BiH u 2023. godini’ se uvidjelo da se radi o porastu LGBTI+ osoba koje su doživjele nasilje sa 25.5% u 2017. na 38.9% u 2023. Pritom, među LGBTI+ osobama koje su doživjele nasilje, 41.34% je bilo izloženo verbalnom i psihološkom nasilju dok je 25.23% izjavilo kako su bili žrtve online prijetnji i zlostavljanja. Ovi rezultati ukazuju na jasnu činjenicu da postoje različiti oblici nasilja, s izuzetno specifičnim pojavnim oblicima čije adekvatno tretiranje se ne može primjeniti jednoobrazni pristup.

Publikacija koja je pred vama trudi se da dodatno rasvijetli i da odgovore na sljedeća pitanja vezana za navedenu temu: Na kojim online platformama se najčešće javljaju online nasilje i govor mržnje? Da li su počinitelji/ice poznate i bliske osobe žrtava ili anonimne? Utvrđuje koje vrste govora mržnje i online nasilja LGBTIQ+ osobe najčešće doživljavaju i kojim subjektima najčešće prijavljuju? Koji su relevantni pokazatelji koji mogu poslužiti kao koristan input u formulisanju daljnjih institucionalnih i zakonskih izmjena te pružanja zaštite i pravde?

Istraživanje je prvo koje detaljno obrađuje navedeni problem iz ugla LGBTI osoba i kao takvo je osnova za sve buduće politike, istraživanja, tekstove i zagovaračke aktivnosti na polju online nasilja i govora mržnje prema LGBTI osobama.

Darko Panudrević, recenzent


Preuzmite publikaciju na BHS jeziku

Preuzmite publikaciju na engleskom jeziku